Імёны знаёмыя і незнаёмыя

Творчасць беларускіх пісьменнікаў - гэта наша спадчына. Мы не павінны забываць імёны тых,  хто ўзбагаціў культуру краіны. 26 кастрычніка споўнілася б 55 гадоў паэту Анатолю Сысу.

Вучні 6 ”В” класа падрыхтавалі невялікую завочную экскурсію “Жыццёвымі і творчымі сцежкамі паэта”.

Падчас гэтага завочнага падарожжа слухачы пазнаёміліся з некаторымі фактамі з біяграфіі паэта, пачулі яго вершы.  Яшчэ ў пачатку творчай дзейнасці паэт выбраў для сябе крэда “Маці — Радзіма — Мова”.

Сем цудаў Беларусі

24 кастрычніка ў адзіны дзень беларускага маўлення вучні 6 “Б” класа “адправіліся” на завочную экскурсію. Удзельнікі віртуальнага падарожжа падрыхтавалі цікавыя звесткі пра знакамітыя мясціны Беларусі. Іх паведамленні суправаджаліся цікавымі фотаздымкамі пра славутасці краіны. У час правядзення мерапрыемства дзеці пабылі ў ролі гідаў і навукоўцаў.

Восеньскія замалёўкі

Якія прыгожыя малюнкі можна ўявіць, прачытаўшы вершы А. Грачанікава «Восень», У. Караткевіча «Лісце», А. Коршака «Кляновы ліст», П. Панчанкі «На Палессі восень...».

У чацвер 17 кастрычніка вучням 6”А” класа было прапанавана стаць удзельнікамі гадзіны пазнавальнага чытання “Восеньскія замалёўкі”. Разам з паэтамі яны любаваліся гэтай цудоўнай парой.

Таямніцы школьнага музея

Вучні 5 “Д” класа пазнаёміліся з нацыянальнымі звычаямі і традыцыямі ў нечаканым ракурсе. Дзеці пабывалі ў школьным этнаграфічным музеі, дзе даведаліся многа цікавага пра жыццё далёкіх продкаў, пабачылі шмат прылад працы, якія ў сучасным свеце ўжо не выкарыстоўваюцца. Былі прадэманстраваны гліняныя вырабы, вышытыя ручнікі і абрусы, палатняныя тканіны.

Такiя мерапрыемствы на карысць дзецям, фармiруюць цiкавасць і павагу да народнай культуры.

Сустрэча з казкай

Праз казку дзеці дакранаюцца да жыцця, культуры, быту нашых продкаў. Яна вучыць пазнаваць жыццё, прывівае чалавеку працавітасць, мужнасць, дабрыню і шчырасць. У чацвер 3 кастрычніка вучні 5 “Г” класа вырашылі зрабіць інсцэніроўку казкі і паказаць яе малодшым школьнікам – першакласнікам. Сюжэт вядомы ўсім - “Рэпка”, але дзеці разам з класным кіраўніком творча пераапрацавалі пастаноўку і ўключылі элементы беларускай культуры : народная музыка, адзенне галоўных герояў. Маленькім гледачам спектакль вельмі спадабаўся. Сустрэча закончылася агульным вясёлым танцам.

Скарбы народнай мудрасці

Якія знаёмыя назвы і словы,
 Якая цудоўная родная мова!
               Пімен Панчанка

Не лянуйся, не зайздросць, будзь шчырым, разважлівым, кемлівым, любі працаваць, выказвай сваю дабрату да іншых людзей, шукай выйсця з самага цяжкага становішча, ніколі не здавайся…

І гэта яшчэ не ўсе “падказкі”, якія знайшлі для сябе вучні 5 “В” класа, рыхтуючыся да гульні “Народная мудрасць у нашым жыцці”.

“Не адзенне – заглядзенне”

Такімі словамі пачалося знаёмства вучняў 5 “Б” класа з нацыянальным беларускім касцюмам.

Уявіце сабе, што вас запрасілі на вялікае свята з беларускімі песнямі і гульнямі. Што вы перш за ўсё зробіце? Правільна, вы пачнеце выбіраць сабе адзенне. Каб усе змаглі пазнаць,  адкуль вы родам.

Пяцікласнікі ў гульнёвай форме пазнаёміліся з беларускім нацыянальным адзеннем i з сiмваламi беларускага арнаменту. Для дзяцей былі падрыхтаваны заданнi. Навучэнцы адгадвалі загадкі пра адзенне, гулялі ў гульню “Перакладчыкі” : перакладалі назвы адзення з рускай мовы на беларускую,  упрыгожвалі адзенне аб'ёмных лялек элементамі беларускага арнаменту.

Віртуальнае падарожжа ў Брэст

Цікавае і змястоўнае падарожжа-віктарыну  ў горад Брэст здзейснілі вучні 5”А” класа 12 верасня ў беларускамоўны чацвер. Вандроўка  па гістарычных мясцінах горада пазнаёміла дзяцей са шматлікімі архітэктурнымі помнікамі і  славутасцямі.

Вучні з энтузіязмам адказвалі на пытанні віктарыны і ўключаліся ў дыялог з настаўнікам, які выконваў ролю экскурсавода.

Навучэнцы засталіся вельмі задаволенымі экскурсіяй-віктарынай, шчыра выказваліся пра неабходнасць правядзення мерапрыемстваў такога плану, што даюць магчымасць даведацца пра гісторыю роднага краю.

Завочная экскурсія па сталіцах беларускага пісьменства

Штогод у першую нядзелю верасня ў Беларусі ладзіцца Дзень беларускага пісьменства – урачыстасць у гонар слынных асветнікаў, дзяржаўных і рэлігійных дзеячаў, якія заклалі падмурак беларускай адукацыі і пісьменства.

5 верасня 2019 года ў адзіны дзень беларускага маўленння вучні сёмых класаў правялі завочную экскурсію па сталіцах беларускага пісьменства. Упершыню свята адзначылі ў 1994 годзе ў старажытным горадзе Полацку. Затым сталіцамі ўрачыстасці сталі Тураў, Навагрудак, Нясвіж, Орша, Пінск, Заслаўе, Мсціслаў, Мір, Камянец, Паставы, Шклоў, Барысаў, Смаргонь, Хойнікі, Ганцавічы, Глыбокае, Шчучын, Рагачоў.

Роднай краіны дзяржаўныя сімвалы

Традыцыйны беларускамоўны чацвер у 3”Г” класе пачаўся з таго, што вучні ўспомнілі, адкуль пайшла назва Беларусь, праспявалі гімн краіны. Дзеці назвалі дзяржаўныя сімвалы Беларусі, разам з настаўнікам адзначылі значэнне элементаў сімволікі, прасачылі, як яны адлюстроўваюць гісторыю краіны.

Навучэнцы былі актыўныя ў час правядзення віктарыны і разгадванні крыжаванкі, з задавальненнем прагледзелі прэзентацыю аб прыродзе свайго краю.

Навигация по страницам сайта