Літаратурная гасцёўня “Дзе пашчасціла мне нарадзіцца”

Кожны куточак мае тых, хто яго апявае. Менавіта з такім чалавекам і  адбылася сустрэча навучэнцаў 10 “А” класа ў літаратурнай гасцёўні, якую творча правяла настаўніца беларускай мовы і літаратуры Балычава Наталля Іванаўна.

Віталі таленавітага чалавека, прыгожую жанчыну, аўтара некалькіх зборнікаў вершаў, члена Саюза пісьменнікаў Беларусі Валянціну Фёдараўну Габрусеву.

Атмасфера сустрэчы склалася душэўная і шчырая. Госця з ахвотай дзялілася сваімі ўспамінамі з жыцця. Кожны верш – частка самога аўтара, яго пачуцці, перажыванні.

Каб любіць свой край, трэба яго ведаць.

Наведванне бібліятэкі № 9 стала для вучняў 8 “В” класа яшчэ адной прыступкай да пазнання сваёй зямлі. Пад кіраўніцтвам супрацоўнікаў бібліятэкі вучні здзейснілі падарожжа па Беларусі, прыадкрылі заслону яе гісторыі, традыцый, спрабавалі адказаць на пытанне: якая яна, наша Радзіма?

Кожная вобласць краіны – своеасаблівы прыпынак: гістарычны, літаратурны, фальклорны. З дапамогай прыпынкаў навучэнцы накіраваліся ў падарожжа, успомнілі гісторыю, звычаі народа, пазнаёміліся з таямніцамі і цудамі беларускай зямлі.

Калядная зорка

Хутка Новы год і Каляды. Гэта час надзей, спадзяванняў, любімыя святы дарослых і дзяцей.

Вучні 8”Б” класа праявілі шмат фантазіі і творчасці пры падрыхтоўцы літаратурнай вечарыны “Калядная зорка”, прымеркаванай да дня беларускай мовы ў  чацвер 20 снежня.

Школьнікі пазнаёміліся з гісторыяй свята, традыцыямі і этнаграфіяй беларускага народа. На вечарыне прагучалі калядныя песні ў запісе беларускіх гуртоў, а таксама вучні пазнаёміліся з традыцыйнымі стравамі, што гатавалі нашы продкі да каляднай вячэры.

“Ад прадзедаў спакон вякоў…”

На чарговае мерапрыемства сабраліся вучні 8 “А” класа ў чацвер 13 снежня. Школьнікі ўдзельнічалі ў літаратурным калейдаскопе “Спадчына”, лейтматывам якога сталі словы Таісы Трафімавай :

Зямля бацькоў – цудоўная зямля!

Пашчасціла і мне тут нарадзіцца ,

Да скону дзён і зблізку, і здаля

Табою, любы край, мне ганарыцца!

Свет даўніны

Цікавае і займальнае падарожжа ў далёкае мінулае здзейснілі вучні 7 «В» класа ў чацвер 6 снежня. Яны наведалі музей імя П.В.Масленнікава. Увазе школьнікаў была прадстаўлена літаратурная кампазіцыя  ”Ефрасіння Полацкая – заступніца зямлі беларускай“. Дзеці даведаліся пра патрыятычны і грамадзянскі подзвіг знакамітай дачкі  Беларусі. Асабліва ўразіла экспазіцыя “Таямніца крыжа“. Можна было ўбачыць трохмерную аб'ёмную выяву крыжа і ўявіць, як выглядаў знакаміты крыж у рэальнасці.

Народныя звычаі і традыцыі Магілёўшчыны

Вучні 7”А” класа пабывалі на кірмашы ”Народная творчасць Магілёўшчыны”. Свята праходзіла ў атмасферы радасці і запалу. Школьнікі пазнаёміліся са шматвяковым вопытам нашых продкаў, які знайшоў адлюстраванне ў абрадах і звычаях. Дзеці ўдзельнічалі ў танцавальных і песенных конкурсах, народных гульнях, спрабавалі стравы нацыянальнай кухні, змаглі ацаніць прыгажосць беларускага народнага касцюма.

Ведаць свае карані

Адкуль мы?  Чые мы? І хто мы?

Скажы мне, зямля, па сакрэту.

Мікола Мятліцкі

Пад такім дэвізам 22 лістапада прайшоў беларускамоўны чацвер у  6 “Г” класе. Дзеці прадставілі свае праекты “Мой радавод”, над якімі  яны працавалі на працягу двух тыдняў. Вучні збіралі звесткі пра сваіх продкаў,  прыносілі старыя фотаздымкі, расказвалі пра сваіх дзядоў і прадзедаў, складалі генеалагічнае дрэва. Не засталіся ў баку ад гэтай справы бацькі навучэнцаў. Яна дапамагалі  дзецям скласці радавод, даследавалі гісторыю сваёй сям’і.

Гавары па-беларуску

У чацвер 15 лістапада з вучнямі 5 “А” класа была праведзена гульня “Гавары са мной па-беларуску”. Кожны вучань атрымаў маленькую картку, на якой быў намаляваны прадмет і запісана яго назва на беларускай мове. Дзеці змаглі адчуць непаўторнасць, сакавітасць і каларыт роднай мовы. Вучні  выступалі і ў ролі перакладчыкаў. Ім трэба было запісаць рускамоўныя словазлучэнні і сказы на беларускай мове.У трэцім туры гульні па загалоўку ці прадстаўленаму малюнку вучні павінны былі здагадацца, аб чым будзе весціся гаворка ў апавяданні ці казцы.

Каляндар роднай прыроды

У любую пару года,

у пагоду, непагоду,

слухай родную прыроду -

ты пачуеш галасы

таямнічае красы.

Васіль Жуковіч

8 лістапада для вучняў 6 “Б” класа дзень роднай мовы праходзіў у форме творчай майстэрні. Разам з класным кіраўніком Расевіч Таццянай Мікалаеўнай дзеці спрабавалі вызначыць, адкуль пайшлі назвы восеньскіх месяцаў, слухалі вершы беларускіх паэтаў пра гэту пару года, складалі вусную замалёўку пра восень на аснове фотаздымкаў.

Славутыя імёны Бацькаўшчыны

Пад такой назвай прайшоў чарговы беларускамоўны чацвер 25 кастрычніка ў дзяржаўнай установе адукацыі “Сярэдняя школа №39 г. Магілёва”.

Францыск Скарына, Еўфрасіння Полацкая, Мікола Гусоўскі… Вось далёка не поўны пералік імёнаў тых, кім ганарыцца беларуская зямля.

Вучні 6 “А” класа ў чытальнай зале школьнай бібліятэкі зрабілі падарожжа ў далёкае мінулае, разгледзелі фотавыставу, прысвечаную жыццю і дзейнасці знакамітых людзей, адказвалі на пытанні віктарыны “Адкуль да нас прыйшла кніга”.

Навигация по страницам сайта