“Не адзенне – заглядзенне”

Такімі словамі пачалося знаёмства вучняў 5 “Б” класа з нацыянальным беларускім касцюмам.

Уявіце сабе, што вас запрасілі на вялікае свята з беларускімі песнямі і гульнямі. Што вы перш за ўсё зробіце? Правільна, вы пачнеце выбіраць сабе адзенне. Каб усе змаглі пазнаць,  адкуль вы родам.

Пяцікласнікі ў гульнёвай форме пазнаёміліся з беларускім нацыянальным адзеннем i з сiмваламi беларускага арнаменту. Для дзяцей былі падрыхтаваны заданнi. Навучэнцы адгадвалі загадкі пра адзенне, гулялі ў гульню “Перакладчыкі” : перакладалі назвы адзення з рускай мовы на беларускую,  упрыгожвалі адзенне аб'ёмных лялек элементамі беларускага арнаменту.

Віртуальнае падарожжа ў Брэст

Цікавае і змястоўнае падарожжа-віктарыну  ў горад Брэст здзейснілі вучні 5”А” класа 12 верасня ў беларускамоўны чацвер. Вандроўка  па гістарычных мясцінах горада пазнаёміла дзяцей са шматлікімі архітэктурнымі помнікамі і  славутасцямі.

Вучні з энтузіязмам адказвалі на пытанні віктарыны і ўключаліся ў дыялог з настаўнікам, які выконваў ролю экскурсавода.

Навучэнцы засталіся вельмі задаволенымі экскурсіяй-віктарынай, шчыра выказваліся пра неабходнасць правядзення мерапрыемстваў такога плану, што даюць магчымасць даведацца пра гісторыю роднага краю.

Завочная экскурсія па сталіцах беларускага пісьменства

Штогод у першую нядзелю верасня ў Беларусі ладзіцца Дзень беларускага пісьменства – урачыстасць у гонар слынных асветнікаў, дзяржаўных і рэлігійных дзеячаў, якія заклалі падмурак беларускай адукацыі і пісьменства.

5 верасня 2019 года ў адзіны дзень беларускага маўленння вучні сёмых класаў правялі завочную экскурсію па сталіцах беларускага пісьменства. Упершыню свята адзначылі ў 1994 годзе ў старажытным горадзе Полацку. Затым сталіцамі ўрачыстасці сталі Тураў, Навагрудак, Нясвіж, Орша, Пінск, Заслаўе, Мсціслаў, Мір, Камянец, Паставы, Шклоў, Барысаў, Смаргонь, Хойнікі, Ганцавічы, Глыбокае, Шчучын, Рагачоў.

Роднай краіны дзяржаўныя сімвалы

Традыцыйны беларускамоўны чацвер у 3”Г” класе пачаўся з таго, што вучні ўспомнілі, адкуль пайшла назва Беларусь, праспявалі гімн краіны. Дзеці назвалі дзяржаўныя сімвалы Беларусі, разам з настаўнікам адзначылі значэнне элементаў сімволікі, прасачылі, як яны адлюстроўваюць гісторыю краіны.

Навучэнцы былі актыўныя ў час правядзення віктарыны і разгадванні крыжаванкі, з задавальненнем прагледзелі прэзентацыю аб прыродзе свайго краю.

Беларусь – мая краіна

Падарожнічаць заўсёды весела і цікава. Асабліва, калі гэта літаратурнае   падарожжа  “Беларусь – мая краіна” . У гэтым упэўнены вучні 3 “В” класа, якія пазналі шмат новага і цікавага з гісторыі роднай Беларусі,  даведаліся, адкуль пайшлі словы “Радзіма” і “Бацькаўшчына”. Дзеці старанна выконвалі розныя займальныя заданні, з вялікім задавальненнем знаёміліся з сакрэтамі займальнай азбукі і спрабавалі складаць вершы па апошніх словах радка. Дзеці вучыліся адказваць на пытанні, знаёміліся з новымі  словамі і выразамі.

Беларусь – мая старонка

Гульня-падарожжа “Беларусь – мая старонка”, якая прайшла ў 3”Б” класе, расшырыла светапогляд малодшых школьнікаў аб нашай рэспубліцы. Падчас гульні дзеці падарожнічалі па карце Беларусі, “наведалі” родны  Магілёў, а самыя дасведчаныя вучні расказалі легенду пра ўзнікненне назвы горада.

У час хвілінкі-весялінкі школьнікі разгадвалі рэбусы і загадкі, практыкаваліся ў жывой гутарцы на беларускай мове.

Дзеці актыўна ўдзельнічалі ў гульні. Было вельмі прыемна бачыць зацікаўленасць вучняў, уменне адказваць на роднай мове, жаданне размаўляць па-беларуску.

Не змоўкне слова песняра

2 мая ў актавай зале  школы адбылася літаратурна-музычная кампазіцыя «Не змоўкне слова песняра», прысвечаная Якубу Коласу. На мерапрыемстве прысутнічалі вучні старэйшых класаў. Супрацоўнікі бібліятэкі №2 імя І.П.Шамякіна пазнаёмілі навучэнцаў з творчасцю Якуба Коласа: паэт, празаік, драматург, вучоны, публіцыст – няма  ў беларускай літаратуры такога жанру, дзе б не ззяла слаўнае імя майстра. Вучні мелі магчымасць пазнаёміцца з жыццём і творчасцю песняра, паглядзець фільм пра яго.

Зямля пад белымі крыламі

25 красавіка вучні  3 «А» класа адправіліся ў завочнае  падарожжа-гульню  па нашай краіне. У ходзе інтэлектуальнай гульні  вучні падрабязней пазнаёміліся з адным з сімвалаў Беларусі – буслом. Перадаючы цацку бусліка, кожны павінен быў выказаць свае адносіны да роднага краю, пачынаючы са слоў: “Мая краіна...”

Дзеці з захапленнем выконвалі конкурсныя заданні: знаходзілі зашыфраваныя словы, злучалі часткі прыказак і прымавак, называлі беларускія рэкі і азёры. Закончылася мерапрыемства выставай малюнкаў аб роднай зямлі.

Выдатныя мясціны Беларусі

Самыя цікавыя мясціны Беларусі - таямнічыя замкі і радавыя сядзібы, цудоўныя храмы і манастары, унікальныя куткі некранутай прыроды, старадаўнія інжынерныя збудаванні, цікавыя музеі і этнаграфічныя вёскі, родныя мясціны знакамітых мастакоў, пісьменнікаў і вучрных...

Вучні 4”Г” класа даведаліся пра галоўныя славутасці і выдатныя мясціны ўсіх рэгіёнаў Беларусі, пазнаёміліся з цікавымі фактамі і лічбамі, вывучылі інтрыгуючую гісторыю і склалі ўласны маршрут падарожжа па гасціннай краіне ў цэнтры Еўропы.

Хлеб - усяму галава

Пачуццё павагі да хлеба ў Беларусі, беражлівае да яго стаўленне, можна нават сказаць трапяткое, — частка культуры беларусаў. Чарговы беларускамоўны чацвер 11 красакавіка ў 4 “Д” класе быў праведзены пад назвай  “Хлеб – усяму галава”. Пад час мерапрыемства вучні даведаліся аб тым, які шлях праходзіць хлеб, каб трапіць на наш стол, пазнаёміліся з абрадамі і павер’ямі, якія звязаны з хлебам.

Расказала настаўніца і аб паважлівых адносінах да хлеба, і аб розных «хлебных» словаўтварэннях. Што такое, напрыклад, скіба, луста, акраец, каравай, скарынка?

Навигация по страницам сайта