Да роднай мовы праз гульню

Ёсць такія гульні, якія не толькі дапамагаюць добра бавіць час, але яшчэ і даюць новыя веды.

Вучні 4”А” класа пад кіраўніцтвам настаўніцы Зайцавай Святланы Уладзіміраўны прыдумалі і рапрацавалі сваю беларускую гульню, у якую з захапленнем гуляюць на перапынках. Яна называецца “Чароўныя алоўкі”.

Удзельнікі размяркоўваюць паміж сабой карткі з алоўкамі. Вядучы чытае словы альбо паказвае яго на картках з малюнкамі. Гульцам трэба ўспомніць, якога колеру гэты прадмет, узяць адпаведнага колеру аловак і намаляваць свой прадмет.

Знакамітыя жанчыны Беларусі

Так называлася літаратурная гасцёўня, якая адбылася ў чацвер 7 сакавіка ў рамках адзінага дня беларускага маўлення ў 11”Б” класе. Вучні ўзгадалі імёны жанчын, звязаных з беларускай гісторыяй і культурай.

Яны падрыхтавалі шмат звестак пра жанчын, якія стваралі  гісторыка-культурную спадчыну краіны і натхняюць на працу на карысць Беларусі ў наш час. Вучні пачулі шмат цікавых фактаў пра Анастасію Слуцкую, Рагнеду, Ефрасінню Полацкую, а таксама пра лаўрэата Нобелеўскай прэміі – Святлану Алексіевіч, пра Дар’ю  Домрачаву, першую беларускую жанчыну, якой прысвоена званне “Герой Беларусі”.

Пясняр свайго часу

6 лютага 2019 года споўнілася 105 гадоў з дня нараджэння Аркадзя Куляшова, народнага паэта Беларусі,  перакладчыка,  сцэнарыста.

З нагоды гэтага юбілею вучні 11”А” класа ў чацвер 28 лютага  сустрэліся за круглым сталом і звярнуліся да асноўных этапаў жыцця юбіляра.

Адзінаццацікласнікі пазнаёміліся з цікавымі фактамі з біяграфіі мастака слова, узгадалі вершы паэта, адказалі на пытанні віктарыны.

Дзень роднай мовы

Дзень роднай мовы асаблівы для кожнай нацыі,  кожнага народа, бо няма народа без мовы, няма мовы без яго носьбіта. 21 лютага ЮНЕСКА абвясціла Міжнародным днём роднай мовы, каб папярэдзіць знікненне асобных гаворак свету і захаваць моўную разнастайнасць.

21 лютага ў школе арганізаваны шэраг мерапрыемстваў, прымеркаваных да гэтай даты. Самыя цікаўныя і дапытлівыя вучні прынялі ўдзел у рэспубліканскім конкурсе “Буслік-2019”.

Беларусь у нашых сэрцах

14 лютага 2019 года ў межах дня беларускай мовы ў 8 “Г”класе  прайшла інтэлектуальная гульня “Што мы ведаем пра Беларусь?”. Спаборнічалі дзве каманды вучняў. Гульня складалася з трох тураў. У першым туры ўдзельнікі адказвалі на пытанні па гісторыі, культуры, традыцыях Беларусі. У другім туры трэба было па фатаграфіі пазнаць зорку беларускай эстрады. У трэцім - неабходна адгадаць песню і назваць выканаўца.

Любімыя словы на роднай мове

Сто гадоў шукай другой красы,

А тым больш, што свет зусім не вузкі.

Ды, калі ты не бязродны сын,

Гавары са мной па-беларуску.

Яўгенія Янішчыц

Дзень беларускай мовы 7 лютага ў 9 “Б” класе праходзіў пад дэвізам- “Любімыя словы на роднай мове”. Акцыя “Беларуская мова. Пачні з пачуццяў!” дала магчымасць вучням назваць свае любімыя словы на беларускай мове.

Падарожжа ў старажытнасць

У гэты чацвер 6 “В” клас наведаў краязнаўчы музей. Трэба адзначыць, што амаль усе вучні былі ў гэтай установе ўпершыню. І паколькі шасцікласнікі ў хуткім часе пачнуць вывучаць гісторыю роднага краю, было вырашана пачаць знаёмства з музеем з экспазіцыі “Археалогія і старажытная гісторыя”.

Музейныя залы, быццам машына часу, перанеслі хлопчыкаў і дзяўчынак у глыбокую старажытнасць. Навуковы супрацоўнік музея Панцялеева Іна Мікалаеўна вельмі прафесійна і адначасова займальна распавяла пра кожны экспанат, пра кожную археалагічную знаходку.

Паэтычная хвілінка

З паэтычнай хвілінкі пачаўся беларускамоўны чацвер 24 студзеня ў  5-ых класах. Дзеці чыталі вершы беларускіх паэтаў пра зіму.

Вось зімовая карціна, якую малюе нам Максім Багдановіч:

Здароў, марозны звонкі вечар!

Здароў, скрыпучы мяккі снег!

Мяцель не вее, сціхнуў вецер,

І волен лёгкіх санак бег.

Літаратурная гасцёўня “Дзе пашчасціла мне нарадзіцца”

Кожны куточак мае тых, хто яго апявае. Менавіта з такім чалавекам і  адбылася сустрэча навучэнцаў 10 “А” класа ў літаратурнай гасцёўні, якую творча правяла настаўніца беларускай мовы і літаратуры Балычава Наталля Іванаўна.

Віталі таленавітага чалавека, прыгожую жанчыну, аўтара некалькіх зборнікаў вершаў, члена Саюза пісьменнікаў Беларусі Валянціну Фёдараўну Габрусеву.

Атмасфера сустрэчы склалася душэўная і шчырая. Госця з ахвотай дзялілася сваімі ўспамінамі з жыцця. Кожны верш – частка самога аўтара, яго пачуцці, перажыванні.

Каб любіць свой край, трэба яго ведаць.

Наведванне бібліятэкі № 9 стала для вучняў 8 “В” класа яшчэ адной прыступкай да пазнання сваёй зямлі. Пад кіраўніцтвам супрацоўнікаў бібліятэкі вучні здзейснілі падарожжа па Беларусі, прыадкрылі заслону яе гісторыі, традыцый, спрабавалі адказаць на пытанне: якая яна, наша Радзіма?

Кожная вобласць краіны – своеасаблівы прыпынак: гістарычны, літаратурны, фальклорны. З дапамогай прыпынкаў навучэнцы накіраваліся ў падарожжа, успомнілі гісторыю, звычаі народа, пазнаёміліся з таямніцамі і цудамі беларускай зямлі.

Навигация по страницам сайта