» »    Пераступаючы парог школьнага музея…

Пераступаючы парог школьнага музея…

Трэба ведаць-сэрца просіць,

Як дзядам, бацькам жылося…

Пятрусь Броўка «Наш музей»

Вучні 4 “Б” класа 21 сакавіка наведалі школьны этнаграфічны музей «Беларуская хатка», які прадстаўляе быт беларускіх сялян канца XIX - пачатку XX стагоддзя.

Пераступіўшы парог, дзеці апынуліся ў далёкім мінулым. Вакол іх з'явілася мноства цікавых і ў той час незнаёмых рэчаў. Экспанаты вельмі захапілі вучняў. Яны з цікавасцю знаёміліся з прадметамі народнага ўжытку: калаўроты, прасніцы, фрагменты ткацкага станка, убачылі ўсё тое, што знаходзілася ў беларускай хаце гадоў 100 назад, даведаліся, як называліся  тагачасныя хатнія прадметы. Разгледзелі экспазіцыю, дзе прадстаўлены традыцыйныя элементы беларускага нацыянальнага мужчынскага і жаночага адзення.

Вучні атрымалі змястоўную інфармацыю аб музейных прадметах, а дазвол дакрануцца сваімі рукамі да экспанатаў, паспрабаваць імі пакарыстацца зрабілі  асаблівае ўражанне на ўдзельнікаў экскурсіі.

Настаўнік пачатковых класаў Максімава Алена Аляксееўна