Хлеб - усяму галава

Пачуццё павагі да хлеба ў Беларусі, беражлівае да яго стаўленне, можна нават сказаць трапяткое, — частка культуры беларусаў. Чарговы беларускамоўны чацвер 11 красакавіка ў 4 “Д” класе быў праведзены пад назвай  “Хлеб – усяму галава”. Пад час мерапрыемства вучні даведаліся аб тым, які шлях праходзіць хлеб, каб трапіць на наш стол, пазнаёміліся з абрадамі і павер’ямі, якія звязаны з хлебам.

Расказала настаўніца і аб паважлівых адносінах да хлеба, і аб розных «хлебных» словаўтварэннях. Што такое, напрыклад, скіба, луста, акраец, каравай, скарынка? Усе ўдзельнікі сустрэчы таксама з задавальненнем адказвалі на пытанні віктарыны пра хлеб, працягвалі прымаўкі, адгадвалі загадкі, успаміналі народныя казкі.

Вучні не толькі  атрымалі  веды і задавальненне ад гульні, але змаглі пачаставацца духмяным хлебам.

Настаўніца пачатковых класаў Базылева Святлана Міхайлаўна