Сэлфі з кнігай

Сэлфі трывала ўвайшло ў наша жыццё, папулярнасць фотааўтапартрэтаў расце з кожным годам. 11“Б” клас вырашыў у беларускамоўны чацвер сродкамі фатаграфіі стварыць прывабны вобраз чытаючага чалавека. Мерапрыемства праходзіла пад дэвізам “Я прачыў – раю табе!”. Усё, што патрэбна было для ўдзелу – гэта сэлфі з любімай кнігай у руках  або на фоне любімай кнігі. На прыкладзе ўдзельнікаў фотаакцыі можна даведацца, наколькі рознымі могуць быць літаратурныя густы. У спіскі самых запатрабаваных  трапілі кнігі розных жанраў, перыядычныя выданні, часопісы для дзяўчат.

Сімвалы маёй краіны

Кожная дзяржава мае свае сімвалы і эмблемы.

Сімволіка займае ў любой дзяржаве асаблівае месца. Сімвалы перадаюць гістарычную спадчыну чалавецтва, дазваляюць зазірнуць у мінулае і будучыню.  Вучні 11 “А” класа здзейснілі невялікае падарожжа ў сімволіку нашай Радзімы, разгледзелі сучасныя дзяржаўныя сімвалы. Мерапрыемства праходзіла ў пазнавальна-гульнявой форме, што дазваліла вучням лёгка ўспрымаць і засвойваць матэрыял. Дзеці мелі магчымасць не толькі быць гледачамі, але і прымаць актыўны ўдзел у праграме.

З родным словам па жыцці

Беларуская мова мае непараўнальную мілагучнасць, сакавітае гучанне, нацыянальны каларыт.

У гэтым маглі ўпэўніцца вучні 10”Б”  класа, якія сталі ўдзельнікамі інтэлектуальнай гульні  “З родным словам па жыцці”.

Падчас гульні вучням давялося папрацаваць перакладчыкамі і словаведамі, узнавіць па ілюстрацыях фразеалагізмы і патлумачыць іх значэнні, папрактыкавацца ў рашэнні лінгвістычных рэбусаў і  літаратурных крыжаванак.

Моўныя самацветы

Словы бываюць розныя: вясёлыя і сумныя, маленькія і вялікія. Ёсць словы вельмі важныя: мір, зямля, прырода, праца, свабода, хлеб. Ёсць словы родныя, дарагія: мама, тата, школа, сябар, бабуля, дзядуля, Беларусь.

Пра беларускія словы, знаёмыя і незнаёмыя гаварылі вучні 10 “А” класа 5 сакавіка ў беларускамоўны чацвер. Рабяты даведаліся пра паходжанне некаторых слоў, іх самабытнасць і непаўторнасць, пабылі ў ролі мовазнаўцаў, расказалі пра лексічнае багацце беларускай мовы.

Тыдзень беларускай мовы i лiтаратуры

Вітаем Вас, шаноўныя сябры! У нашай школе праходзіў тыдзень беларускай мовы і літаратуры. Мэта тыдня: выхаванне цікавасці да вывучэння роднай мовы і літаратуры, пачуцця патрыятызму, развіццё цікавасці да літаратурнай и культурнай спадчыны беларусаў.

Тыдзень адкрывала акцыя “Маё першае слова на беларускай мове”. Вучні 7-га, 8-га, 10-га класаў у нацыянальным адзенні сустракалі вучняў і настаўнікаў у фае школы, віталі іх і ўручалі  ім флаеры з цікавымі  словамі на беларускай мове, пажаданнямі поспеху, здароўя і дабрабыту.

Мае веды пра Беларусь

27 лютага вучні 9 “Г” класа прынялі ўдзел у інтэлектуальна-пазнавальнай гульні “Мае веды пра Беларусь?”  Клас дзяліўся на дзве каманды, і кожная выбірала сабе пытанне з розных намінацый: “Гарады Беларусі”, “Культурная спадчына”, “Жывёльны і раслінны свет”, “Пісьменнікі і паэты Беларусі”, “У свеце народных традыцый”, “Імёны мінулага”. Пытанні былі рознай цяжкасці, за іх камандзе давалася розная колькасць балаў. У фінале аб’яўлялася каманда-пераможца.

Беларуская кніга чакае вас

19 лютага ў  9 “В” класе адбылася гутарка-прэзентацыя “Беларуская кніга, якая змяніла мой свет”.

Вучні падрыхтавалі прэзентацыю кнігі Васіля Быкава “ Знак бяды”. Рабяты былі ўражаны мужнасцю і стойкасцю простых людзей, якія ахвяруюць сабой дзеля перамогі над ворагам, паразважалі над пытаннем, ці можна лічыць гэта подзвігам і прывялі свае аргументы.

Усе вучні пагадзіліся,  што кнігі мяняюць духоўны свет чалавека і ўзвышаюць яго.

Песняры зямлі беларускай

13.02.2020 у дзяржаўнай установе адукацыі “Сярэдняя школа №39 г. Магілёва” адбылося цікавае мерапрыемства: фэст-прэзентацыя “Песняры зямлі беларускай”. У рамках мерапрыемства вучні глыбока пранікліся творчасцю выдатных беларускіх пісьменнікаў Ф. Скарыны, У. Караткевіча, П. Броўкі, Цёткі і інш. Чытанне твораў, асэнсаваннне біяграфій, сувязь з культурай Беларусі – усё гэта прысутнічала на пазакласным мерапрыемстве. Цікавай падалася вучням і гульня “Ведай роднае слова”, мэта якой пошук і складанне задуманых вядучым слоў.

Знаўцы беларускай літаратуры

6 лютага вучні 9”Б” класа прымалі ўдзел у конкурсе “Знаўцы беларускай літаратуры”. Рабяты адказвалі на розныя пытанні па літаратуры, удзельнічалі ў цікавых конкурсах, прадэманстравалі свае паэтычныя і артыстычныя здольнасці. А ў канцы мерапрыемства кампетэнтнае журы аб’ектыўна ацаніла, прадстаўнікі якой каманды з'яўляюцца лепшымі знаўцамі беларускай літаратуры.

Спяваем па-беларуску

Беларускамоўны чацвер 30 студзеня ў 9 “А” класе пачаўся з незвычайнага мерапрыемства “Спяваем разам”, якое арганізавалі класны кіраўнік і навучэнцы. Дзеці спявалі беларускія песні.  Можна было пачуць песні такіх вядомых гуртоў як “Песняры”, “Сябры”, “Верасы”, “Стары Ольса”, “НАВІБЭНД” і іншыя.Не абышлі ўвагай творчасць і вядомых зямлячак - Ірыны Дарафеевай і Ірыны Афанасьевай.

Песні гучалі  розныя  як па характару, так і па настрою і самой тэматыцы.

Навигация по страницам сайта