Хлеб – усяму галава

Той асенняй пазалотай

І натхнёнаю работай

А.Дзеружынскі

Хлеб… Колькі разоў на дзень вымаўляем, чуем, бачым і пішам мы гэтае слова. Яно вельмі кароткае, але якое ёмістае.

Спакон вякоў з вялікай павагай ставіўся чалавек да хлеба, да зерня. Калі кавалачак хлеба падаў на падлогу, яго трэба было падняць, папрасіць прабачэння.

30 красавіка, у чарговы беларускамоўны чацвер, вучні 1 “Г” класа прынялі ўдзел у пазакласным мерапрыемстве, якое было прысвечана хлебу.

Вучні у форме гульні паказвалі веды пра хлеб і зерне. Цікавыя і разнастайныя заданні захапілі ўсіх. Напрыклад, неабходна было разгадаць крыжаванку і загадкі, узгадаць народныя прыкметы пра хлеб. Свае творчыя здольнасці вучні паказалі ў час складання невялікага тэксту на тэму “Хлеб – усяму галава”.

Усе заданні спрыялі абуджэнню цікавасці да народных традыцый, выхоўвалі беражлівыя адносіны да хлеба, павагу да культурнай спадчыны беларусаў.

У канцы мерапрыемства вучні прыйшлі да высновы,  што ва ўсе часы хлеб быў і застаецца асновай жыцця чалавека.

Старасотнікава Жанна Фёдараўна, настаўнік пачатковых класаў